ירמיהו פרק מה

ביאור ושננתם עם חלק מההערות לספר ירמיהו פרק מה'.

מערכת אוצר התורה - ושננתם | ניסן תשע"ח

ירמיהו פרק מה

להאזנה לפרק לחצו כאן

(א) הַדָּבָר אֲשֶׁר דִּבֶּר יִרְמְיָהוּ הַנָּבִיא אֶל בָּרוּךְ בֶּן נֵרִיָּה זהו דבר הנבואה שהתנבא ירמיהו הנביא אל ברוך בן נריה,[1] בְּכָתְבוֹ אֶת הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה עַל סֵפֶר מִפִּי יִרְמְיָהוּ בַּשָּׁנָה הָרְבִעִית לִיהוֹיָקִים בֶּן יֹאשִׁיָּהוּ מֶלֶךְ יְהוּדָה דבר נבואה זה היה כאשר ירמיהו אמר לברוך בן נריה לכתוב בספר את הנבואות שלו שנאמרו לו עד השנה הרביעית ליהויקים בן יאשיהו מלך יהודה.[2] ירמיהו אמר לברוך נריה לכתו את הנבואות ולאחר כתיבתם יצא שנכתב ספר שלם,[3] לֵאמֹר כך אמר ה' לירמיהו בדבריו[4]: (ב) כֹּה אָמַר יְקֹוָק אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל כך אמר ה' אלוקי ישראל:[5] עָלֶיךָ בָּרוּךְ ברוך! דברי הנבואה נאמרו עליך[6]: (ג) אָמַרְתָּ אוֹי נָא לִי אמרת "אוי עכשיו לי", נאנחת ואמרת שלא טוב לך,[7] כִּי יָסַף יְקֹוָק יָגוֹן עַל מַכְאֹבִי ("אוי עכשיו לי") היות וה' הוסיף לי צער על הכאב שכבר היה לי. עצם דבר הנבואה כאב לברוך, והצער הנוסף הוא שהוא עצמו לא זכה לנבואה. ברוך נן נריה רצה להתנבא והוא לא זכה לכך,[8] יָגַעְתִּי בְּאַנְחָתִי אני יגע ומתאנח מאוד, אני משקיע הרבה מאמצים,[9] וּמְנוּחָה לֹא מָצָאתִי ובכל זאת לא מצאתי נבואה, למרות שהתאמצתי מאוד, לא זכיתי לנבואה[10]: (ד) כֹּה תֹּאמַר אֵלָיו כך תאמר לברוך,[11] כֹּה אָמַר יְקֹוָק כך אמר ה':[12] הִנֵּה אֲשֶׁר בָּנִיתִי אֲנִי הֹרֵס אנו עתיד להרוס את מה שבניתי,[13] וְאֵת אֲשֶׁר נָטַעְתִּי אֲנִי נֹתֵשׁ ואני עתיד לעקור את מה שנטעתי (צלע זו חוזרת על הצלע הקודמת כדרכם של נבואות),[14] וְאֶת כָּל הָאָרֶץ הִיא וכל הארץ שעתידה להיחרב – שלי. ה' אמר שהוא עתיד לאבד את עם ישראל ואת ארץ ישראל[15]: (ה) וְאַתָּה תְּבַקֶּשׁ לְךָ גְדֹלוֹת אַל תְּבַקֵּשׁ ולמרות שאאבד את עם ישראל, אתה עדיין מבקש להתנבא – אין לך לבקש זאת (שהרי הנביאים מתנבאים רק בזכות עם ישראל),[16] כִּי הִנְנִי מֵבִיא רָעָה עַל כָּל בָּשָׂר אלא שהנני מביא פורענות על כל אדם שנמצא בממלכת יהודה,[17] נְאֻם יְקֹוָק כך אמר ה',[18] וְנָתַתִּי לְךָ אֶת נַפְשְׁךָ לְשָׁלָל ושכרך יהיה שאתה תינצל ממוות. תוכל לקחת את נפשך כשלל כשם שכאשר כובשים את האויב לוקחים ממנו שלל,[19] עַל כָּל הַמְּקֹמוֹת אֲשֶׁר תֵּלֶךְ שָׁם בכל מקום בגלות שאליו תלך – אתה תזכה להישאר בחיים[20]:

 

[1] תרגום.

[2] רד"ק. מצודות: הכוונה למגילת איכה.

[3] מצודות.

[4] על פי הגר"א בפירושו ליהושע א,א.

[5] תרגום.

[6] תרגום.

[7] תרגום.

[8] רד"ק וכן הסביר רש"י. כדבריהם כתב גם הרמב"ם במורה נבוכים, חלק ב', פרק ל"ב. מצודות: הכאב הנוסף הוא שלא רק שברוך שמע את דברי הנבואה, אלא הוא היה צריך לכתוב אותם על ספר.

בדבר הסיבה שברוך בן נריה לא זכה לנבואה, כתב רד"ק שהלא הייתה לו הכנה לכך מעת לידתו.

[9] תרגום. מצודות: אני דואג מאוד על ביאת הפורענות.

[10] תרגום. רש"י: ברוך בן נריה שאל מדוע הוא השתנה משאר תלמידי הנביאים. כשם שיהושע שימש את משה וזכה לרוח הקודש, ואלישע שימש את אליהו וזכה לרוח הקודש, כך גם הוא אמור לזכות לרוח הקודש בגלל שהוא שימש את ירמיהו.

[11] תרגום.

[12] תרגום.

[13] תרגום.

[14] מצודות.

[15] תרגום + רד"ק.

[16] רד"ק.

[17] מצודות.

[18] תרגום.

[19] מצודות.

[20] מצודות.

תהילים פרק ו

ביאור אוצר המקרא לספר תהילים פרק ו אוצר המקרא הוא קיצור של אוצר מפרשי התנ"ך לרפואת ידידי אוריאל דוד בן יוכבד בתוך שאר חולי ישראל
אוצר המקרא על התנך

תהילים פרק ה

ביאור אוצר המקרא לספר תהילים פרק ה אוצר המקרא הוא קיצור אוצר מפרשי התנ"ך
אוצר המקרא על התנך

יוסף ואחיו לפרשת וישב

מה הקשר בין כתונת הפסים לגלות? מדוע הפלה יעקב את יוסף ומדוע רצו אחיו להרוג אותו?
אוצר לדרך - אמונה

חרבות ברזל

תשובה לשאלה שנשאלתי לגבי השם חרבות ברזל
אוצר לדרך - אמונה